زبان برنامه نویسی ASP Classic


ASP که به عنوان ASP Classic نيز شناخته مي شود، اولين زبان برنامه نويسي تحت وب ارائه شده توسط شركت مایكروسافت است كه امكان توليد صفحات پوياي وب را به گسترش دهندگان مي دهد.

ASP كه مخفف عبارت Active Server Pages به معناي صفحه‌های سرور فعال مي باشد، نوعي زبان برنامه نويسي سمت سرور (Server Side) مي باشد كه توسط شركت مایكروسافت در سال 1996 ارائه گرديد. با استفاده از ای اس پی کلاسیک اين امكان به گسترش دهندگان داده مي شد كه بتوانند صفحات پوياي وب را ايجاد و اطلاعات آن را در يك بانك اطلاعاتي (Database) ذخيره كنند.

زبان ASP شامل دو بخش مي باشد:

1.    كدهاي برنامه نويسي كه مي توانند توسط دو زبان اسكريپتي JavaScript و VbScript نوشته شوند و تعاملات سايت با سرور را انجام مي دهند.
2.    كدهاي HTML كه اطلاعات را در مرورگر نمايش مي دهند.

هنگامي كه دستوري از سمت كاربر به سرور ارسال مي شود، سرور اين دستورات را با استفاده از واسط هاي برنامه نويسی، زبان ای اس پی به كدهاي HTML تبديل كرده و آن ها را به مرورگر ارسال مي كند و كاربر مي تواند خروجي را در مرورگر خود مشاهده كند.

به دليل توسعه نسخه ارتقا يافته از زبان ای اس پی كه تحت عنوان ASP.NET در سال 2002 استفاده شد، زبان ASP تقريبا به يك زبان منسوخ تبديل شد و  توسعه دهندگان زبان چهارچوب .NET را به ASP ترجيح دادند.

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × یک =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام