لایه Data Link در OSI


لایه پیوند داده ها را تعریف قوانینی برای ارسال و دریافت اطلاعات در سراسر اتصال فیزیکی بین دو سیستم را مشخص می کند. در این لایه Data در به Frame تبدیل شده تا برای حمل و نقل آماده گردد. نا گفته نماند که ای لایه شامل دو بخش می باشد:

LLC – Logical link control

این بخش بالا ترین بخش لایه Data Link می باشد و وظیفه آن مبادله اطلاعات با لایه بالا تر می باشد از پرتکل های موجود در این لایه میتوان از IP و IPX نام برد.

MAC – Media Access Control

این بخش پایین ترین بخش لایه Data link می باشد و وظیفه آن مبادله اطلاعات با لایه های پایین تر می باشد.

پروتکل های Data link خدمات زیر ارائه می کنند :

Framing

در این بخش Data شکسته شده و به قالبهای کوچکی تبدیل می گردد در این صورت اگر قالبی دچار اشگال گردید فقط آن قالب دوباره ارسال می گردد.

Session setup and termination

ایجاد یک session و پایان برای ارتباط دو سیسم با یکدیگر و حتی ایجاد یک ارتباط مطمئن دو طرفه از مسئولیتهایی است که در این لایه انجام می گیرد.

Error detection

تشخیص خطا در تعیین اینکه آیا یک قاب تحویل داده شده است یا خیر و یا اگر تحویل داده شده است بصورت کامل رسیده است یا نه برای این منظور از checksum استفاده می گردد که این Checksum در هر دو بخش فرستنده و گیرنده چک می شود تا اطمینان برای رسیدن Frame بصورت سالم حاصل گردد.

Flow control

تکنیکی است که در آن اصطلاحا از ارسال بیش از اندازه Frame فرستنده برای گیرنده جلوگیری می کند.

این نکته را به خاطر بسپارید که Physical Layer در رابطه با رسانه های مختلف می باشد و برای ارتباط با لایه های بالاتر بدلیل محدودیتهایی که دارد نمی تواند ارتباط بر قرار کند.Data Link Layer بدین دلیل ایجاد گردید تا این نقایص را برطرف کند.

پرتکل های مشترک که در این لایه کار می کنند :

Frame Relay ، LAP – Link Access Procedure
PPP – Point-to-Point Protocol
SLIP – Serial Line Interface Protocol
HDLC – High-level Data Link Control
SDLC – Synchronous Data Link Protocol

توجه داشته باشید عمومی ترین پرتکل ها در اینجا آورده شده است است و نیز باید بدانید که بسیاری از اینها برای اتصالات خود از مودم استفاده می کنند.

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × یک =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام