بهینه سازی دیتابیس


بهینه سازی پایگاه داده

تمامی اطلاعات وب سایت در دیتابیس (یا همان پایگاه داده) ذخیره می شوند. این اطلاعات معمولا از نوشته ها، تصاویر و حتی اطلاعاتی مانند تنظیمات سیستم و تنظیمات افزونه ها تشکیل شده است.
اگر یک وب سایت به صورت مداوم به روز شود، اطلاعات پایگاه داده آن نیز به مرور افزایش پیدا می کند و زمانی که با حجم داده زیادی روبه رو می شویم، بارگذاری سایت و زمان پاسخدهی از سمت سرور کندتر می شود، به همین دلیل مبحث بهینه سازی پایگاه داده اهمیت پیدا میکند .
پاک کردن اطلاعات اضافی

در بهینه سازی دیتابیس اولین استراتژی ما می تواند پاک کردن اطلاعات اضافی باشد و در مرحله بعد بهینه سازی جداول پایگاه داده که هر 2 مورد را بررسی می نماییم.

پاک کردن رونوشت ها
زمانی که شما یک نوشته تازه ایجاد می کنید، ممکن است چندین رونوشت از آن (و حتی دهها) تهیه شده باشد که انباشته شدن آنها اصلا خوب نیست و بهتر است تمامی رونوشت ها و تصاویر اضافی مربوط به آنها را حذف نماییم.

پاک کردن نظرات اسپم
نظرات زیادی که به صورت اسپم در دوره هایی بررسی و شناسایی می شوند، حذف شوند. این اسپم ها ممکن است تا چند صد مورد هم برسد که با پاک کردن آنها حجم دیتابیس کاهش می یابد.

افزونه ها و پوسته هایی اضافی
یک سری از افزونه ها و پوسته ها مورد استفاده چندانی ندارند و بهتر است اگر نیاز چندانی به آنها نداریم پاک شوند.
 البته با توجه به CMS مورد استفاده شما، افزونه هایی هستند که کار بهینه سازی پایگاه داده را انجام می دهند، که می توانند بعد از تنظیمات اولیه به صورت دوره ای بهینه سازی هایی را اعمال نمایند.

استفاده از دستورات بهینه سازی پایگاه داده My Sql در Direct Admin

برای سرورهای پایین تر از ۱ گیگابایت رم می توانید از دستور زیر استفاده کنید:


# cp -f /usr/share/mysql/my-medium.cnf /etc/my.cnf# service mysqld restart

برای سرورهای ۱ تا ۲ گیگابایت رم می توانید از دستور زیر استفاده کنید:


# cp -f /usr/share/mysql/my-large.cnf /etc/my.cnf# service mysqld restart

برای سرورهای بالای ۲ گیگابایت رم می توانید از دستور زیر استفاده کنید:


# cp -f /usr/share/mysql/my-huge.cnf /etc/my.cnf# service mysqld restart
میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + 15 =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام