یان مرداک بنیان گذار سیستم عامل لینوکس دبیان درگذشت


هفته پیش بود که در آخرین روز های سال 2015 ، خبر درگذشت یان مرداک ( Ian Murdock )  مثل بمبی در میان جامعه لینوکس و همه دوستداران نرم افزار های آزاد پخش شد. کسانی که با یان مرداک آشنا بودند می دانند که حضور او چه اثری در دنیای نرم افزاری امروز داشته است. اگر امروز نوع آوری های شرکت های بزگی مانند گوگل ، آمازون ، سامسونگ و غیره برای ما جذابیت های دو چندان دارد و هر روز سر خط خبرگزاری های بزرگ و وبلاگنویس های فعال حوزه فناوری اطلاعات پر است از مطالبی که محصولات این شرکت ها را پوشش می دهد ، نباید فراموش کنیم که در پشت این غول های بزرگ دنیای نرم افزار ، جنبشی با نام نرم افزار آزاد و در بطن آن سیستم عامل لینوکس قرار دارد که با نام دبیان بسیار درخشید و هر روز شرکت های نوپایی را می بینیم که از آن الهام گرفته اند و یا محصولات خود را بر مبنای این توزیع دوست داشتنی لینوکس بنا کرده اند. یان مرداک هفته پیش در 28 دسامبر در شهر سانفرانسیسکو در حالیکه تنها 42 سال داشت چشم از جهان فرو بست،  یان در حالیکه تنها 20 سال داشت ، در  حین دوره کارشناسی خود در دانشگاه پوردو ایالت ایندیانا  در سال 1993 سیستم عامل دبیان را بنیان گذاری کرد که یکی از موفق ترین پروژه های متن بازی است که تا کنون راه اندازی شده است. سیستم عاملی که بعدها با مشارکت آزادانه هزاران توسعه دهنده ، میلیون ها کاربر را جذب نمود و بطور قطع یکی از کامل ترین و پیشرو ترین توزیع های لینوکس محسوب می گردد.

جالب است بدانید که یان، نام دبیان را از ابتدای نام همسر خود که Deborah نام دارد و ترکیب آن با نام خود بوجود آورد و بدون شک یادگاری فراموش نشدنی را برای همه علاقمندان خود باقی گذاشت.

 

دبیان زمانی راه اندازی شد که تنها دو سال از رشد کرنل لینوکس گذشته بود و تازه نسخه کرنل به ویرایش  1 ( ورژن ) ارتقا داده شده بود.  او سازنده مدیریت کننده فایل apt-get  نیز میباشد که  بعد ها مشابه آن را در توزیع های دیگر نیز شاهد بودیم.  درحال حاضر سرورها و سرویس های بیشماری از در سراسر جهان از سیستم عامل دبیان استفاده می کنند. همچنین میلیون ها دستگاها به صورت تعبیه  ( embedded )  مانند  آندروید  در گوشی های  تلفن همراه و ابزارهای  هوشمند بکار رفته است و وسایل خانه و ماشین های هوشمند امروزی معمولا از سیستم عامل تعبیه شده و تغییر یافته لینوکس استفاده می کنند.

یان در شرکت های مشهوری مانند سلزفورس ( Salesforce ) ، سان میکروسیستم ( Sun Microsystems ) و بنیاد لینوکس ( Linux Foundation ) و در نهایت داکر ( Docker ) نیز نقش آفرینی نموده است.

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + هجده =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام