اهمیت Ajax در طراحی سایت


تعریف Ajax
Ajax مخفف Asynchronous JavaScript and XML است و در تعریف ساده Ajax در واقع آپدیت کردن قسمتی از صفحه بدون Load کل صفحه می باشد که با ترکیب نامتقارن JavaScript و Xml کار می کند.

پشت صحنه Ajax
در Ajax به جاي بارگذاري مجدد كل صفحه، فقط قسمتي تغيير ميكند كه قرار است اطلاعات جديد را به نمايش درآورد و كليه عمليات ارسال اطلاعات و دريافت نتايج در پشت صحنه انجام ميشود. در نتيجه هيچگاه صفحه سفيد و خالي وب در فواصل كنش و واكنشهاي هنگام كار با مرورگر ديده نميشود و احساسي مشابه تجربه كار با يك نرم افزار دسكتاپ به كاربر دست ميدهد.

فواید Ajax
فناوری Ajax به دلیل عدم نیاز به بارگذاری کل صفحه کمک زیادی به افزایش سرعت نمایش مطالب دارد، در واقع در این فرایند مقدار داده لازم برای تکمیل تعامل بین کاربر و سرور به شدت کاهش می یابد. در قرن 21 همزمان با رشد سریع اینترنت پرسرعت، تکنولوژی Ajax نیز به سرعت در حال پیشرفت است. نتیجه رشد هماهنگ این دو فناوری نوید آینده ای را می دهد که اینترنت به کامپیوتر دوم کاربران تبدیل خواهد شد، یعنی احساسي مشابه تجربه كار با يك نرم افزار دسكتاپ به كاربر دست ميدهد. البته فواید Ajax فقط به همین مورد ختم نمی شود.

نمونه سایتهای استفاده کننده از تکنولوژی Ajax:

Google Map , Gmail , Youtube , Facebook
Ajax براساس استانداردهای اینترنت در ترکیبی از موارد زیر وجود دارد:

    xmlhttprequest (اطلاعات را به صورت غیر همزمان با سرور تغییر دهد)
    Javascript/DOM (برای نمایش / با تعامل اطلاعات)
    CSS (استایل دادن اطلاعات)
    Xml (اغلب به عنوان فرمت برای انتقال داده استفاده می شود)

Google suggest

Ajax درسال 2005 بوسیله گوگل با google suggest به دنیای وب وارد شد.

Google suggest برای ایجاد بسیاری از صفحات داینامیک از Ajax استفاده می کند.

وقتی شما لغتی را در باکس سرچ گوگل تایپ میکنید. این لغت سمت سرور فرستاده شده و سرور لیستی از پیشنهادها را سمت شما بر می گرداند.
Ajax رویای توسعه دهندگان وب است چون:

    بدون اینکه کل صفحه را لود کند، آنرا آپدیت می کند.
    درخواست اطلاعات از یک سرور، بعد از لود صفحه
    دریافت اطلاعات از یک سرور، بعد از لود صفحه
    ارسال اطلاعات به یک سرور، در پشت پرده

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 5 =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام