تلگرام و BlockChain


اخیرا تلگرام WhitePaper ای منتشر کرده و در آن توضیح داده است که چه تکنولوژی هایی را قصد دارد ارائه دهد. بر اساس این WhitePaper تلگرام قصد دارد یک شبکه با نام Telegram Open Network یا TON ایجاد کند که در واقع یک BlockChain است با قابلیت های بسیار پیچیده تر از نمونه های مشابه قبلی. در واقع بعد از Bitcoin و Ether که دارای سیستم قرارداد های هوشمند است، نسل سوم BlockChain ها خواهد بود.

همچنین تلگرام پول داخلی خود را نیز دارد. برای شروع تلگرام initial coin offering یا همان ICO خواهد داشت. یعنی شما پول واقعی میدهید و به جای آن مقداری پول داخل تلگرام دریافت میکنید. سپس با پول داخل تلگرام خود میتوانید از سرویس های تلگرام استفاده کنید و یا اینکه اگر دیگران خواستند میتوانند بابت مطالب مفیدتان در گروه یا رباتی که ساختید به شما پول داخل تلگرام بدهند. واحد پول تلگرام Gram است. در حال حاضر قیمت هر Gram برابر 0.1 دلار است.

 

 

مورد دیگر این است که BlockChain در تلگرام چند تکه خواهد شد. BlockChain مجموعه ای از تمام تراکنش هاست که بر روی تمام کلاینت ها وجود دارد. تلگرام یک مرکزیت واحد خواهد ساخت که علاوه بر این BlockChain تمام تراکنش ها را داراست و میداند که مثلا در این لحظه چه کسی چه مقدار پول دارد. اگر BlockChain خیلی بزرگ شد، میتواند به 2 تکه تبدیل شود، سپس در صورت اتصال این Chain ها با هم Sync شده و به تبادل اطلاعات می پردازند. این مورد در ارتباط با شبکه ای که فیلتر است نیز به همین صورت است. BlockChain آن شبکه میتواند به صورت مجزا در نظر گرفته شود. این مورد همان موردی است که اعلام شده بود تلگرام را غیر قابل فیلتر میکند. مثلا اگر در کشوری سرور مرکزی BlockChain فیلتر شود، BlockChain در داخل آن کشور به صورت Local تشکیل شده و در یک جایی با سرور مرکزی Sync میشود. به طور مثال فرض کنید قصد داریم از ایران به آلمان تماس تلفنی برقرار کنیم. اگر تلفن یک منطقه قطع باشد میتوانیم از سایر جاها تلفن دیگری برای برقراری ارتباط بیابیم. ولی اگر کلا تلفن قطع باشد این ارتباط به هیچ وجه در هیچ نقطه ای از کشور برقرار نخواهد شد. با توجه به این ساختار، اگر ارتباط پروتکلی این سرورها با هم قطع شود، تلگرام بعد از این تغییرات نیز هنوز قابل فیلتر خواهد بود.

 

موفق باشید.

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × یک =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام