Application Pool چیست ؟


سیستم عامل ویندوز سرور محصول شرکت مایکروسافت می باشد. یکی از سرویس های آن وب سرور IIS است. IIS برای افزایش امنیت و پایداری وب سایت ها از قابلیتی به نام Application Pool پشتیبانی می کند که عملکرد آن در جهت ایزوله نمودن پروسه هر سایت می باشد. استفاده از این سرویس بازده سرور را بالا برده و مصرف cpu را بهینه می نماید.

در حالت کلی وب سرور IIS، تمامی فرمت های کد های استاتیک سایت از قبیل HTML را از حافظه فراخوانی و به راحتی پردازش کرده و در نهایت نتیجه آن را به مرورگر جهت اجرا ارسال می کند. حال چنانچه کدهای سایت داینامیک یا از اسکریپت هایی مانند ASP و یا ASP .NET استفاده تشکیل شده باشد، ابتدا درخواست ها به Application Pool فرستاده شده و سپس به صورت جداگانه و مستقل پردازش می گردند. شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی با استفاده از این قابلیت برای هرسایت شناسه ای منحصر بفرد در نظر می گیرند تا کدهای سایت توسط آن از هم جدا شده و به صورت مستقل اجرا شوند بدین صورت که به طور مثال اگر سایتی با کدهای نامناسب و سنگین نوشته شده باشد که روند پردازش آن کند است، اختلالی برای دیگر سایت هایی که بر روی آن سرور قرار دارند ایجاد نمی کند چرا که هر سایتی تنظیمات Application Pools مخصوص به خود را دارد. عموما کاربرانی که از هاست های اشتراکی استفاده می نمایند با استفاده از کنترل میزبانی که در اختیار دارند تنظیمات Application Pools را انجام دهند. البته به دليل تنظيمات اعمال شده بر روي  IIS و در جهت بهينه شدن اين سرويس، این دسترسی به صورت محدود در اختیار کاربران قرار می گیرد .

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 1 =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام