تفاوت BootLoader های GRUB و LILO در چیست ؟


درصورتی که نمیدانید bootloader چیست دانشنامه  <a href=”http://freeprogrammers.com/post/bootloader”>boot loader چیست و فرآیند بوت چگونه است ؟</a>  را مشاهده نمایید.

1) GRUB یک Boot Loader است که می توان در لینوکس ، DOS و سایر سیستم عامل ها استفاده کرد در حالیکه LILO در واقع Boot Loader اصلی سیستم عامل لینوکس به حساب می آید.

2) هم GRUB و هم LILO توانایی Boot کردن سیستم عامل از حافظه های خارجی را دارند اما GRUB توانایی بوت کردن سیستم عامل در شبکه را دارد در حالیکه LILO قابلیت Boot کردن سیستم عامل در شبکه را ندارد.

3) زمانیکه فایل تنظیمات به مشکل می خورد ، LILO بایستی مجددا نصب شود تا بتواند MBR را تعمیر کند اما تنظیمات پیشفرض GRUB آن را در حالت خط فرمان در می آورد که بصورت دستی یا خودکار تنظیمات را درست کنیم.

4) GRUB دارای پیچیدگی های بیشتری نسبت به LILO است.

5) LILO امروزه با GRUB جایگزین شده است و دیگر بصورت پیشفرض در لینوکس استفاده نمی شود.

6) GRUB برای سیستم عامل های مختلف قابل استفاده است اما LILO برای سیستم عامل های محدودی قابل استفاده است.

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 1 =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام