Dynamic NAT چیست؟


داینامیک نت، نوع پیشرفته ای از Nat است که در آن می توان یک Private IP را به گروهی از Public IP ها Map نمود. در این روش درخواست ارسال شده از سمت Client مبدا با استفاده از Dynamic Nat در Router به اولین Public IP موجود Map می گردد. لازم به ذکر است در Dynamic Nat دستورات Mapping یا Translation ها به صورت پیش فرض در Nat Table وجود نداشته و به محض دریافت ترافیک، اولین Public IP آزاد به هدر پکت اضافه شده و در Nat Table ثبت می گردد. توجه داشته باشید که نیازی به مشخص نمودن دستی آدرس Public IP نبوده و این پروسه به صورت اتوماتیک از رنج IP معرفی شده، در Router یا دستگاهی که وظیفه NAT در شبکه را بر عهده دارد انجام می شود.

natdiagram

پس از دریافت پاسخ Packet توسط Router، با استفاده از Nat Table، آدرس Private IP ارسال کننده Packet در Header جایگزین شده و در نهایت به مبداء تحویل داده می شود. با توجه به اینکه ممکن است به دلیل ازدیاد درخواست ها تمامی Public IP ها درگیر شوند و Request های ارسالی سایر Private IP ها در Queue باقی بماند، در Dynamic Nat یک مقدار NAT timeout در نظر گرفته شده است که حداکثر زمان مشغول بودن Public IP را مشخص می نماید و در صورتی که در طول این زمان Reply از سمت Public IP به Router ارسال نگردد، Request اصلی refuse شده، رکورد مربوطه از Nat Table حذف شده و Public IP مربوطه در حالت Available قرار می گیرد. لازم به ذکر است در حال حاضر اتصال به اینترنت در بیشتر منازل به همین روش انجام شده و به همین دلیل آدرس IP اینترنتی با هر بار Reset شدن مودم تغییر می نماید.

  • برچسب ها:
  • NAT
میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × سه =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام