FTP Acount چیست ؟


FTP يک پروتکل استاندارد در شبکه مبتنی  بر TCP، مانند اینترنت است. پروتکل انتقال فایل (FTP)  عملکرد ساده ایی دارد و آن انتقال فایل از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر می باشد.

به صورت کلی پروتکل FTP ارتباط بین یک سرور را با کلاینت برقرار می کند. از بزرگترین اهداف آن می توان به برقراری ارتباط رایانه های شخصی با سرورها به منظور انتقال، ویرایش، حذف و … فایل ها دانست. البته در اکثر وب سایت ها کاربران تنها مجاز به دانلود انواع فایل (از قبیل موزیک، برنامه های کاربردی و …) هستند و در صورتی که قصد آپلود نیز داشته باشند می بایست از قبل سطح دسترسی به آن دایرکتوری خاص فعال گردیده باشد. برای اتصال به اف تی پی از دوطریق می توان اقدام نمود. روش اول، استفاده از مرورگرهای وب و روش دوم برقراری اتصال از طریق نرم افزار های مخصوص FTP از قبیل CuteFTP , FireFTP , FileZilla می باشد. برای دسترسی به فایل ها و محتویات سایت از طریق پروتکل انتقال فایل ftp که بر روی یک سرور میزبان قرار دارند، نیاز به نام کاربری (UserID) و کلمه عبور (Password) می باشد. نحوه انتقال فایل (آپلود/دانلود) با استفاده از client  ftp بسیار ساده بوده و از دستورات Copy/Paste پیروی می کند.

امروزه بیشترین استفاده از سرویس اف تی پی توسط مدیران سایت ها و به منظور انتقال فایل ها و محتویات سایت به سرویس دهنده فضای میزبانی (Host) صورت می گیرد. براي يك ارتباط و انتقال امن اطلاعات مي بايست از پروتكل رمز گذاري ( ftps   كه برابر ssl/tls ‌) استفاده شود. پروتکل انتقال فایل (“SFTP”) گاهی اوقات نیز با فن آوري هاي مختلف استفاده مي شود.

اولین برنامه های کاربردی سرویس گیرنده  FTP برنامه های کاربردی خط فرمان  بود که قبل از سیستم عامل رابط های گرافیکی کاربر وجود داشت و هنوز هم با اکثر سیستم عامل ها مانند ویندوز، یونیکس، لینوکس كاربرد دارد.

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 3 =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام