JQuery چیست ؟


یکی از کتابخانه های محبوب JavaScript جی کوئری می باشد. برای جاوا اسکریپت کتابخانه های زیادی وجود دارد، اماjQuery (جی کوئری) در بین آنها مورد توجه تر و نیز توسعه پذیرتر می باشد. جی کوئری یک کتابخانه کم وزن می باشد، یعنی کارهای زیاد را با نوشتن کد کمتر انجام می دهد. در واقع جی کوئری کمک می کند تا دستورات پیچیده و طولانی جاوا اسکریپت را بتوانیم تنها با یک عملگر فراخوانی کنیم و حتی آن را سفارشی سازی کنیم.

جی کوئری بسیاری از کارهای پیچیده در JavaScript مانند AJAX ، دستکاری عناصر و … را ساده کرده است.

می توان گفت مهم ترین ویژگی های جی کوئری، که استفاده از آن را فراگیر نموده است، سادگی و هماهنگی آن با همه مرورگر ها می باشد. به عنوان مثال یکی از مشکلات استفاده از css این است که مرورگرها خیلی دیر خودشان را با دستورات جدید مطابقت می دادند، اما در مورد جی کوئری این تطابق خیلی سریعتر شده است. از ابتدای ایجاد جی کوئری تا کنون به کمک میلیون ها نفر با ترکیبی از توسعه پذیری و تطبیق پذیری برای توسعه جاوا اسکریپت، تغییرات و پیشرفت بسیاری نموده است.

ویژگی های جی کوئری

کار کردن jQuery (جی کوئری) در تمام مرورگرها
jquery در تمام مرورگرهای اصلی حتی IE6 بطور یکسان اجرا خواهد شد.

افزایش جذابیت سایت با امکانات jQuery
برای افزایش جذابیت صفحات و پویا کردن آنها امروزه از JQuery  استفاده می گردد. مثلا می توان به عناصر یک صفحه وب افکت های مختلفی داد و به آن تحرک بخشید و آن را از یک صفحه ساده به یک صفحه پویا و زیبا تبدیل نمود. برای مثال یک اسلایدر تصویری را در نظر بگیرید که در یک بازه زمانی مشخص، تصویر دیگری را نمایش می دهد و نظر بازدید کننده را به خود جلب می کند. و نیز JQuery امکانات خوبی را برای دسترسی به المان های صفحه وب ارائه می کند و ایجاد تغییر در این عناصر را آسان می سازد، حتی از افکت ها و حرکات انتقالی و انیمشین نیز پشتیبانی می کند.
جی کوئری نرم‌افزار اپن سورس و رایگان است.

جی کوئری قابلیت نوشتن و افزودن افزونه و پلاگین را به برنامه نویس می دهد:
جی کوئری کتابخانه قوی جاوا اسکریپت می باشد که بر اساس آن، پلاگین های مختلفی نوشته شده است که بر یک سری ویژگی های خاصی تمرکز دارند. مثلا پلاگینی که tab ایجاد می کند، پلاگینی که اسلایدر ایجاد می کند و یا یک کادر در صفحه را قابل انتقال در صفحه بوسیله موس می کند و یا می توان به عناصر موجود در پرونده دسترسی پیدا کرد و آن‌ها را تغییر و دستکاری نمود. و باعث کنترل راحت تر و پیشرفته تر رویدادها و برنامه‌های کوچک سودمند ایجاد می کند.

اکثر شرکت ها سعی در استفاده از جی کوئری را دارند، بعضی از شرکت های بزرگی که از jQuery (جی کوئری) استفاده کرده اند:

    Microsoft
    IBM
    Netflix
    Netflix

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 11 =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام