بانک اطلاعاتی Microsoft SQL Server 2008 چیست ؟


نسخه بعدی SQL Server، نسخه 2008 می‌باشد که آخرین ویرایش آن در تاریخ  19 فوریه سال 2008 عرضه گردید. اهداف SQL Server 2008  ایجاد و مدیریت داده‌ها با روش هماهنگی، سازماندهی و محافظت به شکل اتوماتیک می‌باشد.

با توسعه دائمی SQL Server در عرضه تکنولوژی اتلاف وقت به نزدیک صفر رسید. ویرایش  2008  همیشه در برگیرنده حمایت از داده ‌های ساختاری یا نیمه ‌ساختاری است که این امر شامل قالب های رسانه‌ای دیجیتال برای عکس ها ، صوتی ، تصویری و دیگر داده‌های چند رسانه‌ای می‌باشد.

 در نسخهٔ جدید، اکثر داده‌های چندرسانه‌ای را می‌توان به عنوان (BLOB شیئی باینری بسیار بزرگ) ذخیره‌سازی کرد. آگاهی درونی از داده‌های چند رسانه‌ای به ما این اجازه را خواهد داد که کارکردهای تخصیص یافته را اجرا نماییم. کاربران SQL Server 2008 می‌توانند به ذخیره ‌سازی داده‌هایی با تنوع زیاد بپردازند. XML، پست الکترونیکی (email)، زمان/تقویم، فایل، پرونده …. از جمله این داده‌ها می‌باشند. همچنین SQL Server 2008 به خوبی می‌تواند به اجرای عملیاتی چون جستجو، پرس‌وجو، تجزیه‌ و تحلیل، تقسیم‌بندی و انطباق همه نوع از داده‌ها بپردازد. انواع دیگری از داده‌های جدید عبارتند از: داده‌هایی از نوع زمانی، سلسله مراتبی (مانند نمودار سازمانی) یا مختصات جغرافیایی (GPS) که داده‌هایی وابسته به مکان می‌باشند.

  ویژگی های جدید SQL Server 2008

1) پشتیبانی از سخت افزارهای جدید:

به راحتی از سخت افزارهای با پردازنده های 64 بیتی پشتیبانی می کند، بنابر این حافظه در دسترس آن نیز افزایش می یابد.

2) افزایش حافظه در دسترس :

حداکثر حافظه در دسترس SQL Server 32-bit ، مقدار32 GB  (با در نظر گرفتن حافظه های مجازی ) است که در ویرایش جدید SQL Server 64 bit  این مقدار تا  4 TBمی رسد. 512 GB  آن تست شده است.

3) پشتیبانی از Hyper-Threading:

فناوری جدید پردازنده است که دو پردازنده منطقی را بر روی هر پردازنده فیزیکی در یک سیستم ایجاد می کند. این فناوری توسط شرکت اینتل توسعه یافته است و شرکت مایکروسافت آن را بهWindows Server 2003  افزوده است. با اضافه شدن این ویژگی، امکان اجرای چند برنامه به طور همزمان بر روی یک ماشین، سریع تر و ساده تر شده است.

4) پشتیبانی از NUMA (Non-Uniform Memory Access):

معماری NUMA، به کارگیری پردازنده و حافظه را در سیستم­های چند پردازنده­ای با معماری SMP، موثر و کارآمدتر می نماید.

5) پشتیبانی چند نمونه ای (Multi Instance):

SQL Server 2008 حداکثر می تواند تا 50 نمونه را پشتیبانی نماید، در حالی که SQL Server 2000 حداکثر میتوانست تا 16 نمونه را پشتیبانی نماید.

6) پشتیبانی از انواع داده های جدید:

در SQL Server 2008 یک نوع داده بسیار مهم به نام XML اضافه شده است که برای ذخیره و بازیابی داده هایی از همین نوع به کار می رود.

7) یکپارچگی  .NET Framework:

مهمترین تحول در این نسخه یکپارچگی باMicrosoft.NET Framework  است که امکان تولید رویه های ذخیره شده، توابع تعریف شده توسط کاربر، تریگرها، انواع داده تعریف شده توسط کاربر و غیره را در یکی از زبان های برنامه­ نویسی از قبیل J#.NET ، VC++، VB.NET و C#.NET میدهد. از این امکانات می توان در برنامه های کاربردی استفاده کرد.

8) Snapshot   و  Mirroring بانک اطلاعاتی:

موجب جلوگیری از خرابی بانک اطلاعاتی می شود زیرا یک بانک اطلاعاتیstandby  ایجاد می کند که اطلاعات آن دقیقاً برابر اطلاعات بانک اطلاعاتی اصلی است. با snapshot از بانک اطلاعاتی، یک عکس فوری فقط قابل خواندن از بانک اطلاعاتی فراهم می شود که برای تهیه چندین نسخه از بانک اطلاعاتی در هنگام پشتیبان گیری مفید است. البته از نسخه های پشتیبان توسط این روش می توان در روش عقبگرد بازسازی بانک استفاده نمود.

9) پارتیشن بندی داده ها:

یعنی جداول و شاخص های بزرگ را می تواند به چندین پارتیشن تبدیل کرده و در چندین پارتیشن مختلف قرار دهد که سریع تر بتوان به اطلاعات خاصی دست پیدا کرد .پارتیشن بندی می تواند بر اساس مقادیر موجود در یک یا چند فیلد در یک ردیف باشد که پارتیشن بندی افقی نام دارد .مثلا میتوان اطلاعات سال فعلی را در یک پارتیشن و سال های قبل را در پارتیشن های جداگانه دیگری قرار داد.

10) بهبود در کاتالوگ سیستم:

در SQL Server 2000 و نسخه های قبل از آن، کاتالوگ سیستم به عنوان بخشی از داده های اصلی ذخیره می شد، در حالی که در SQL Server 2008 حدود 250 عدد View برای نگهداری کاتالوگ سیستم ایجاد شده است. کاتالوگ­ها در View ای به نام sys.system_views   قرار دارند.

11) بهبود سرویس های هشدار دهنده:

برای استفاده از این سرویس ها درSQL server 2000 ، باید آن را از وب دانلود کرده بهSQL server  اضافه کنید، ولی در بانک اطلاعاتیSQL server 2008 ، این سرویس ها به عنوان زیر سیستم جدید اضافه شده­اند.

12) بهبود سرویس های گزارش:

یکی از ابزار های گزارش­گیری در SQL Server ،   Report Services است. برای اینکه بتوانید از این ابزار در SQL Server 2000 استفاده کنید، می بایست آن را به SQL Server 2000 اضافه می کردید ولی در SQL Server 2008 این ابزار نیز به عنوان زیر سیستم جدید اضافه شده است . 

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + دوازده =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام