بانک اطلاعاتی Microsoft SQL Server 2016 چیست ؟


قبل از هر چیز باید اشاره کنم که مایکروسافت هنوز تا به امروز هیچ نسخه‌ای از این محصول را عرضه عمومی نکرده و صرفاً بخش‌های از قابلیت‌های آن را در سمینارهای سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ خود معرفی کرده است.

۱- افزایش قدرت In-Memory OLTP با استفاده از NonClustered Column Store Index :
همانگونه که اطلاع دارید مایکروسافت In-Memory OLTP یا همان Memory Optimized Table را در SQL Server 2014 معرفی کرد که با استفاده از آن شما می‌توانید داده‌های جداول خود را در حافظه و دیسک به طور همزمان با سرعت بالای ذخیره و بازیابی نمایید. این تکنولوژی به شما این قابلیت را می‌دهد که داده‌ها را بدون تاخیر و با سرعت بیشتر در بانک اطلاعاتی خود ذخیره نمایید که این موضوع باعث خواهد شد که سیستم بتواند به درخواست زیادی به صورت همزمان پاسخ دهد. (افزایش Concurrency)

 
اما یکی از ضعف‌های این قابلیت زمانی آشکار می‌شد که حجم داده‌های جدول به شدت زیاد بوده و شما خواهان اجرای کوئری‌های از جنس Analytical هستید (منظورم همان Sum,Count,Min,Max,…) در این حالت اگر دارای ایندکس مناسبی نباشید اجرای کوئری‌ها شما به کندی پیش خواهد. بدین منظور مایکروسافت در SQL Server 2016 به شما اجازه می‌دهد که NonClustered Column Store Index  را به ازای جداول Memory Optimized داشته باشید.

 
 برای پیاده‌سازی چنین قابلیتی مایکروسافت در SQL Server 2016  این دستور را ارائه داده است.

 ALTER TABLE Transactions ADD INDEX NCCIX_Transactions NONCLUSTERED COLUMNSTORE (ID,InsertTime,Amount,PrimaryAccNo,BankID) GO 

 
با استفاده از این ویژگی سرعت کوئری‌های تحلیلی در روی SQL Server 2016 به بیش از ۱۰۰ برابر خواهد رسید! (قابل توجه دوستان Oracle کار)

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − هشت =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام