MVC چیست ؟


MVC يك روش براي معماري نرم افزار است كه نرم افزار را به سه قسمت Model ، View و Controller تقسيم مي كند و هر كدام از اين سه قسمت وظيفه خاصي را براي ساخت و اجرا نرم افزار ايفا مي كنند.  تركيب اين روش با زبان برنامه نويسي ASP.NET باعث به وجود آمدن مفهومي به نام ASP.NET MVC مي شود كه پروژه هاي برنامه نويسي در زبان ASP.NET بر اساس اين روش طراحي و پياده سازي مي شوند. در برابر مفهوم  ASP.NET MVC مفهومي به نام ASP.NET WEB FORMS قرار مي گيرد.

براي درك بهتر مفهوم ای اس پی دات نت ام وی سی ابتدا لازم است كه بدانيم مدل MVC چيست؟ و چه اجزايي تشكيل شده است؟

چهارچوب كاري مدل MVC شامل جزئيات ذيل مي باشد:

Models: مدل در اصل حاوی اطلاعات مرکزی برای برنامه کاربردی است که شامل دسترسی به داده ها ، ( اطلاعات پایگاه داده ) ، قوانین اعتبار سنجی ( validation rules )  و منطق مجتمع سازی است .به عنوان مثال هنگامي كه به اطلاعات پايگاه داده دسترسي پيدا مي كنيم، بر روي آن ها عمليات انجام مي دهيم و پس از به روز رساني مجددا آن ها را در جداول يك SQL Server بازنويسي مي كنيم، از مدل استفاده كرده ايم.

Views: نمايشگرها اجزايي هستند كه رابط كاربري (user interface)  برنامه را به نمايش مي گذارند. به طور معمول اين رابط كاربري از داده هاي مدل تشكيل شده است. در واقع نقطه پایان برنامه کاربردی است و به کاربر نتایج عملیات، بازیابی و نمایش داده از طریق برقراری ارتباط با دو بخش دیگر ؛ یعنی  Model و Controller را نشان می دهد .

Controllers: كنترلگر جزئي است كه به دستورات ارسالي از جانب كاربر رسيدگي مي كند. کنترلگر کنترل کننده جریان منطقی برنامه کاربردی است ، این بخش با تعامل با Model  و View  می تواند اجرا و جریان اطلاعاتی برنامه کاربردی را کنترل کند . می توان گفت که کنترلگر واسط بین Model و View  می باشند ؛ یعنی با Model کار می کند و در انتها نمایشگری را برای نشان دادن واسط کاربری انتخاب می کند . ورودی کاربر را مدیریت کرده و به آنها پاسخ می دهد و با کاربر تعامل می کند . برای مثال ، Controller عبارت های پرس و جوی بانک اطلاعاتی را مدیریت کرده و آن ها را به Model ارسال می کند، وظیفه اجرای پرس و جوها با Model است .

حال شايد اين سوال مطرح شود كه از مدل MVC چگونه مي توان در پروژه هاي ASP.NET استفاده كرد؟ براي اين منظور كافيست كه در كتابخانه NET. از Namespace ي به نام System.web.mvc استفاده كرد كه كلاس هايي تحت عنوان Controller و View و Viewdata  را بوجود مي آورد.

اما مزاياي استفاده از مدل MVC در پروژه هاي ASP.NET چيست؟

چهارچوب كاري ای اس پی دات نت ام وی سی مزاياي ذيل را در بر مي گيرد:

  • با تقسيم برنامه به سه بخش Model, View و  Controller از پيچيدگي آن كاسته و بر سادگي آن مي افزايد.

 

  • در اين روش نيازي به استفاده از فرم هاي server-base نيست. كه اين امر چهارچوب MVC را براي گسترش دهندگاني كه مي خواهند بر روي قسمت هاي مختلف برنامه كنترل كامل داشته باشند به يك چهارچوب ايده آل تبديل مي كند.

 

  • شرايط را براي تست برنامه آسان تر مي كند.

 

  • با توجه به تقسيم برنامه به قسمت هاي كوچكتر براي كارهاي گروهي بسيار مناسب است.

 

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − هفت =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام