Razor View Engine چیست ؟


Razor View Engine يك موتور تحت متد برنامه نويسي ASP.NET MVC مي باشد كه می توان به وسیله آن و به کمک زبان های # C و Visual Basic .NET، صفحات پویای تحت وب ایجاد نمود. به عبارت ديگر Razor كدهاي سمت سرور را (مانند كدهاي C#) به كدهاي HTML كه براي مرورگر قابل فهم است تبديل مي كند و صفحاتي با فرمت cshtml مي سازد. در برابر Razor View Engine مفهوم ASPX View Engine قرار دارد. البته بايد به اين نكته توجه داشت كه معماري razor بسيار پيشرفته تر و اصولي تر از aspx مي باشد.

كدهايي كه در پروژه هاي برنامه نويسي ASP.NET مورد استفاده قرار مي گيرند كدهايي هستند كه تنها قابليت برقراري اتصال با سرور را دارند يعني به صورت مستقيم توسط مرورگرها قابل خواندن نيستند. از اين رو بايد در اين ميان مترجمي قرار گيرد كه بتواند اين كدها را بصورت قابل فهم براي مرورگرها در آورد. Razor View Engine يكي از همين واسط هاست. این شیوه از ژوئن سال 2010 تحت توسعه بود و در ژانویه سال 2011 به همراه Microsoft Visual Studio 2010 عرضه گردید. Razor یک موتور نمایش ساده است که به صورت قسمتی از ASP.NET MVC 3 و بسته نرم افزاری Microsoft WebMatrix ارائه شده است.

شیوه Razor، مبتنی بر قالبهای نشانه گذاری و بر پایه برنامه نویسی # Cعمل می نماید و برای برنامه نویس این امکان را فراهم می سازد که بجای استفاده از شیوه نشانه گذاری .ASPX در ASP.NET از گردش زیرساختی HTML استفاده نماید. از این جهت بجای نمادهای <% = %> برای نشان دادن بلوکهای کدنویسی، این بلوکها در Razor با یک @ شروع شده و نیازی به مشخص نمودن انتهای بلوک کد نویسی نمی باشد.

براي روشن تر شدن تفاوت ميان ساختار Razor و Aspx به مثال هاي زير توجه كنيد.

كد ذيل توسط متد Aspx نوشته شده است.
 <ul>
<% for (int i = 0; i < 10; i++) { %>
<li><% =i %></li>
<% } %>
</ul>
و كد ذيل تحت متد Razor نوشته شده است.
<ul>
@for (int i = 0; i < 10; i++) {
<li>@i</li>
}
</ul>

براي استفاده از Razor View Engine مي بايست در كتابخانه NET. از NameSpace به نام System.Web.Razor استفاده نمود.

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × پنج =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام