Shokwave چیست ؟


يكي از فناوري هايی که در اختيار شركت Adobe مي باشد، امكان قرار دادن فايل هاي چند رسانه اي مانند انیمیشن در صفحات وب است و برای کاربرانی قابل مشاهده می باشد که Plug-in آن در سیستم کلاینک نصب شده باشد.

فناوري شاک ویو براي اولين بار در سال 2005 توسط شركت Macromedia ارائه گرديد و پس از خريداري شدن اين شركت توسط شركت Adobe انحصار آن در اختيار شركت Adobe قرار گرفت.

فايل هاي Shokwave توسط نرم افزار Adobe Director طراحي شده و به بر روي صفحات وب قرار مي گيرند و سپس به وسيله افزونه اي به اسم Shokwave Player كه براي اكثر مرورگرها در دسترس مي باشند به اجرا در مي آيند.

تفاوت فايل هاي شاک ویو با فايل هاي Flash محصول ديگر شركت Adobe در اين مي باشد كه فايل هاي Shokwave علاوه بر ارائه امكانات فايل هاي Flash امكان پشتيباني از فيلم هاي سه بعدي، پروتكل هاي مختلف شبكه مانند Internet Relay Chat (امكان انتقال اطلاعات در قالب متن) و … را نيز دارا مي باشند. هرچند كه فايل هاي Flash در پردازش از سرعت بالايي برخوردار مي باشند.

برخلاف فايل هاي  Flash افزونه هاي لازم براي اجراي فايل هاي شاک ویو در سيستم عامل لينوكس به صورت مستقيم فراهم نمي باشد، اما مي توان آن ها را با استفاده از نرم افزار wine (نرم افزار اجراي برنامه هاي ويندوز در لينوكس) اجرا كرد.

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 4 =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام