رکورد SPF چیست؟


SPF یا همان Sender Policy Framework یک نوع رکورد DNS است که مشخص می کند کدام Mail Server مجاز به ارسال ایمیل از جانب دامنه است. به هنگام ارسال ایمیل از دامنه‌ی مبداء این رکورد از سمت مقصد بررسی می گردد و در صورت عدم ارسال ایمیل از Mail Server مجاز، ایمیل را Reject می نماید. در اصل هدف این رکورد، جلوگیری از ارسال اسپم توسط فرم های جعلی و ساخته شده توسط هکرها بر روی وب سایت است.

image001_556

مثال: فرض کنید دامنه Exapmle.com از سرورهای Google جهت ارسال ایمیل استفاده می نماید و دارای یک رکورد SPF به Google Apps Mail Server در DNS Zone خود می باشد. به هنگام ارسال ایمیل از این دامنه، دریافت کننده رکورد SPF را با Header ایمیل ارسالی بررسی می کند و در صورتی که سرور ایمیل ارسال کننده، با سرور ایمیل ذکر شده در Header یکسان نباشد، می تواند به عنوان Spam این ایمیل را Reject نماید. (با توجه به تنظیمات انجام شده در بعضی Mail Server ها، ممکن است ایمیل در مقصد دریافت شده و در پوشه Bulk/Spam یا حتی Inbox قرار داده شود.)

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 9 =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام