URL Rewrite چیست ؟


ماژول Url rewrite درخواست های URL را به قالبی ساده ، کاربر پسند و مناسب برای موتورهای جستجو تبدیل می کند که در برنامه های کاربردی تحت وب قابل  نمایش باشد. URL Rewrite از rule هایی تعریف شده برای ارزیابی استقاده می کند و سپس درخواست های URL به آدرس های تعریف شده قبل از اینکه توسط IIS پردازش شود نگاشت می نماید.

شما می توانید منطق URL Rewrite را تعریف کنید که شامل عبارات منظم و قوانینی باشد که می توانند در request url ، HTTP headers ، server variables   به کاربروند .درحالیکه  هدف ماژول بازنویسی درخواست های URL به آدرس های مشخص و کاربر پسند است،می توانید از این ماژول به منظور تعریف قوانینی که عملیاتی مانند redirect ,send custom response ,abort request را انجام می دهند نیز استفاده نمایید.
Url rule از بخش های ذیل تشکیل یافته اند :
Pattern : الگوی rule به منظور مشخص کردن عبارات منظم یا الگوی wildcard استفاده می شود که به منظور تطبیق url string مورد استفاده قرار می گیرد.
Condition  : مجموعه شرایط به منظور مشخص کردن عملیات منطقی اضافه اگر رشته URL با الگوی قانون همخوانی داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد. در این شرایط  می توانید مقادیر خاصی از HTTP headers یا server variables را بررسی و تایید کنید که Url درخواست شده مطابق با file یا directory در سیستم فایل فیزیکی باشد.
Action : اگر Url string با الگو تطابق داشته باشد کار برای مشخص کردن آنچه که باید انجام شود مورد استفاده قرار می گیرد.
هر ماژول Url Rewrite مجموعه قوانین را توسط الگوریتم های ذیل تنظیم می نماید:
در ابتدا Url در مقابل الگوی rule مطابقت دارد. اگر انطباق نداشته باشد،این ماژول سریعا فرایند را متوقف و به سراغ قانون دیگر می رود.
اگر الگو مطابقت داشته و شرایطی برای rule وجود نداشته باشد ماژول Url rewrite کار تعریف شده برای این قانون را اجرا کرده  و سپس به سراغ قانون بعدی می رود.
اگر الگو مطابقت داشته باشد و شرایطی برای rule وجود داشته باشد این ماژول شرایط را مورد ارزیابی قرار می دهد. اگر شرایط موفقیت آمیز باشد کار تعریف شده اجرا شده و سپس rewritten URL به عنوان ورودی قانون بعدی عمل می نماید.

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 5 =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام