سرور مجازی اختصاصی (VPS) چیست ؟


VPS مخفف Virtual Private Server به معنای سرور مجازی اختصاصی می باشد و ممکن است آن را با نام VDS یا Virtual Dedicated Server نیز نام ببرند، به طور کلی به سرویس های میزبانی و سرور هایی گفته می شود که مانند یک سرور اختصاصی مستقل با دسترسی کامل به سرور عمل می نمایند، البته بصورت موازی و با هم بر روی یک سرور فیزیکی قرار می گیرند. به عبارت بهتر، با استفاده از تکنولوژی مانند virtualization و با بهره گیری از سخت افزارهای پیشرفته، یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی اختصاصی با امکانات یکسان یا متفاوت تقسیم می شود.

هر VPS با توجه به تعریف آن در مراحل اولیه، سهم خاصی از منابع سرور از قبیل پردازنده، حافظه اصلی، فضای دیسک سخت، پهنای باند و غیره را به صورت اختصاصی در اختیار خواهد داشت.

به عنوان مثال: یک VPS می تواند شامل 1GB از 24GB حافظه اصلی سرور را به همراه 100GB فضای ذخیره سازی از 2TB فضای ذخیره سازی اصلی سرور و 2 هسته از 8 هسته اصلی CPU سرور و غیره باشد.

هر VPS به طور کاملاً جداگانه فعالیت می کند و در نتیجـه VPS هـای موجود بر روی یک سـرور می توانند از سیستم های عامل متفاوت و نرم افزارهای مختلف و نسخه های متفاوتی بهره مند شوند. به طوری که بر روی یک سرور سخت افزاری ممکن هست VPS هایی دارای سیستم عامل های خانواده ویندوز باشند و برخی دارای سیستم عامل های خانواده لینوکس و برخی سیستم عامل های دیگری داشته باشند و می توان نرم افزار های مختلفی بر روی هر کدام از VPS ها نصب کرد، به طوری که اختلالی بر روی دیگر VPS ها ایجاد ننمایند. به طور کلی هر VPS عملکرد مربوط به خود را دارد و می توان برای فعالیت های متفاوتی از آنها استفاده کرد.

تکنولوژی بستر VPS ها virtualization یا همان مجازی سازی می باشد که توسط نرم افزار هایی مانند VMware و Virtuozzo و … آماده می شود که استفاده از هر یک از این سیستم‌ها مزایا و امکانات خود را دارد. اما بطور کلی مزایای مجازی‌سازی شامل مواردی مانند کاهش هزینه، متمرکز سازی، استفاده از بیشترین ظرفیت تجهیزات سخت‌افزاری، پشتیبان‌گیری راحت از اطلاعات، امکان تنظیم و نصب سرورها و تجهیزات مجازی با استفاده از الگو و کپی برداری و … می باشد.

انتخاب VPS بستگی به نیاز افراد و هدف استفاده از آن و فعالیتی که می بایست آن سرور انجام دهد دارد، که VPS هایی با امکانات متفاوتی در زمینه های مختلف توسط شرکت های ارائه دهنده سرور مجازی ارائه می شود.

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 1 =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام