XML Web Service چیست ؟


سرویس های XML Web ، پایه و اساس محاسبات توزیعی در اینترنت می باشند. دارا بودن استاندارهای نامحدود و تمرکز بر ارتباطات و همکاری مناسب میان کاربران (حتی افراد عادی) و برنامه های کاربردی،  محیطی را ایجاد کرده است  که در آن سرویس های XML WEB به پلتفرمی برای برنامه ها تبدیل شوند.

برنامه های کاربردی ، توسط چندین وب سرویس xml  ساخته می شوند که از چندین منبع که با هم کار می کنند استفاده می نمایند . تعریف های مختلفی برای سرویس های وب XML با توجه به شرکت سازنده آن وجود دارد. اما همه ی آنها در موارد ذیل مشترک می باشند :
سرویس های وب XML توابع مفیدی را برای کاربران وب از طریق پروتکل وب استاندارد فراهم می آورند. در بیشتر حالات این پروتکل SOAP می باشد.
سرویس های وب XML ، راهی را برای توصیف رابط کاربری شان با جزئیات کامل ارائه می دهند تا به کاربران اجازه دهند تا برنامه های کاربردی client را بسازند که به راحتی با آنها ارتباط برقرار کند. این توضیحات در سندی ارائه می شود که WSDL یا زبان توصیف سرویس وب نامیده می شود.
سرویس های وب XML ثبت شده هستند. بنابراین کاربران به راحتی آنها را پیدا می کنند.
در ادامه در مورد اینکه چرا سرویس های وب XML  موضوعی مهم هستند صحبت خواهیم کرد.
یکی از مزایای اصلی سرویس های وب XML این است که به برنامه هایی که به زبانهای مختلف و پلتفرم های متفاوت نوشته شده اند  اجازه می دهند تا از طریقی استاندارد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. برنامه های کاربردی که از این سرویس استفاده می کنند به کاربران اجازه می دهند تا برنامه هایی قوی و جدیدی را  که base آنها سرویس های وب XML می باشد را بسازند.
مثلا فرض کنید کاربر قصد طراحی برنامه خرید را دارد تا قیمت ها را به صورت اتوماتیک از فروشنده های مختلف دریافت کرده و به کاربر اجازه دهند تا فروشنده مد نظر خود را انتخاب کند ، سفارش دهد و خرید خود را پیبگیری نماید تا زمانیکه محصول خود را دریافت نماید.
این برنامه از سرویس های وب XML برای چک کردن اعتبار مشتری ، شارژ حساب وی و ارتباط عملیات خرید با شرکت فروشنده استفاده می نماید.

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × پنج =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام