کار با history در لینوکس


در حالت پیش فرض تمام دستوراتی که در لینوکی میزنید در حافظه ذخیره شده تا برای استفاده مجدد قابل بازیابی باشد. به طور مثال در bash می توانید با استفاده از Arrow Key های UP و DOWN دستورهایی که قبلا زده اید را مشاهده کرده و از آنها استفاده کنید. چند راه دیگر برای مراجعه به دستوراتی که در حافظه است وجود دارد.

 

راه اول ) استفاده از دستور history، این دستور 1000 دستور آخری که زده اید را به ترتیب زمان نمایش میدهد. خروجی این دستور را ببینید.

[root@regux~]# history
  3 /usr/bin/env python
  4 ls
  5 ls -la
  6 chown www-data:www-data db.sqlite3
  7 chmode 644 db.sqlite3
  8 chmod 644 db.sqlite3
  9 ll
  10 cd ../
  11 ls
  12 ll
  13 chown -R root:root var
  14 ll
  15 cd var
  16 ls
.
.
.

راه دوم) استفاده از کلید های ترکیبی Ctrl + r: به محض زدن این کلید های ترکیبی صفحه به صورت زیر تغییر میکند:

(reverse-i-search)`':

حال ابتدای دستوری که قصد دارید در حافظه جستجو شود وارد کنید. مثلا ما قبلا از دستور service httpd restart استفاده کرده بودیم. وقتی service را جستجو کنیم این دستور ظاهر میشود.

(reverse-i-search)`service': service httpd restart

در صورت تمایل برای مرور تمام دستورهایی که با service شروع میشود باید پشت هم کلیدهای ترکیبی Ctrl + r را بفشارید. برای اجرای دستور مورد نظر نیز میتوانید از Enter استفاده کنید. برای خروج Ctrl + C را بفشارید.

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − 6 =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام