آموزش CCNA – درس ششم (Half Duplex, Full Duplex, router, hub, switch, bridge)


در این درس به توضیحی مختصر از انواع ارتباط در دنیای امروز می پردازیم.
Half Duplex

HDX

سامانه نیمه دوطرفه (به انگلیسی: Half Duplex) امکان برقراری ارتباط در هر دو جهت را فراهم می‌کند، اما تنها در یک جهت در یک زمان (و نه به طور همزمان). برای همین هنگامی که یک دستگاه شروع به گرفتن یک سیگنال می کند، باید تا هنگامی که فرستنده سیگنال ارسالش را به پایان برساند، صبر کند و سپس پاسخ او را بدهد.(در این حالت آنتن ها گیرنده/فرستنده هستند و هم می توانند داده ها را دریافت کنند و هم می توانند آنها را بفرستند.)

برای نمونه، دستگاه های واکی تاکی دو نفره، دارای ارتباط نیمه دوطرفه (Half Duplex) هستند.

 

Full Duplex

thumb475-Full-Duplex-Mode-d4bf7133f6c372ea8a97981cf194d6ce

سامانه کاملاً دوطرفه (به انگلیسی: Full Duplex) (مخفف انگلیسی: FDX) برقراری ارتباط همزمان در هر دو جهت را فراهم می‌کند و برعکس ارتباط نیمه دوطرفه به دستگاه ها امکان این را می دهد که به صورت کاملا هم زمان ارتباط برقرار کنند. به طور مثال، تلفن به ما این امکان را می دهد که در یک زمان هم حرف بزنیم و هم بشنویم، پس شبکه های تلفن خطی، کاملا همزمان هستند. برای نمونه، می توانیم ارتباط دوطرفه را به یک خیابان دو خطه تشبیه کنیم که هر خط آن در یک جهت است و همزمان رفت و برگشت ممکن است.

هاب (hub)

هاب از جمله تجهیزات سخت‌افزاری است که از آن به منظور برپاسازی شبکه‌های کامپیوتری استفاده می‌شود. گرچه در اکثر شبکه هائی که امروزه ایجاد می‌گردد از سوئیچ در مقابل هاب استفاده می‌گردد، ولی ما همچنان شاهد استفاده از این نوع تجهیزات سخت‌افزاری در شبکه‌های متعددی می‌باشیم.

300px-4_port_netgear_ethernet_hub

هاب، یکی از تجهیزات متداول در شبکه‌های کامپیوتری و ارزانترین روش اتصال دو و یا چندین کامپیوتر به یکدیگر است. هاب در اولین لایه مدل مرجع OSI فعالیت می‌نماید. نکته قابل توجه این است که هاب ترافیک دریافتی را Broadcast می نماید. در صورت بروز یک تصادم (Collision) بین دو کامپیوتر، سایر کامپیوترهای موجود در domain آن را شنیده و آگاهی لازم در خصوص آن چیزی که اتفاق افتاده‌است را پیدا خواهند کرد. کامپیوترهای فوق عضو یک Collision Domain یکسان می‌باشند. تمامی کامپیوترهائی که با استفاده از هاب به یکدیگر متصل می‌شوند، عضو یک Collision Domain یکسان خواهند بود (بر خلاف سوئیچ).

 

Network Bridge

bridge1

دستگاهی است که دو شبکه را به هم متصل نموده و لایه ی Data Link مدل OSI فعالیت می کند. این دستگاه همانند Hub کار می کند، با این تفاوت که تنها ترافیک هایی را عبور می دهد که قصد ارسال از یک بخش شبکه به بخش دیگر را داشته باشند. (Bridge این دو بخش را متصل نموده است.)

what-is-a-network-bridge_1

Switch

سوئیچ شبکه، یک دستگاه شبکه‌ی کامپیوتری است که نقطه‌های شبکه یا دستگاه های شبکه را به یکدیگر وصل می‌نماید. این واژه معمولاً به دستگاه چند پورته‌ ای اطلاق می‌شود که پردازش و انتقال داده را در لایه‌ی دوم مدل OSI انجام می‌دهد.سوئیچ هایی که معمولاً در لایه‌ی سوم یا بالاتر پردازش را انجام می‌دهند، سوئیچ چند لایه یا سوئیچ لایه 3 خوانده می‌شوند.

switches-catalyst-2960-48tc-s-switch

سوئیچ یک وسیله‌ی ارتباط از راه دور است که پیام ها را از هر وسیله‌ای که به آن وصل شده دریافت میکند و سپس آن را تنها برای دستگاه هدف ارسال میکند. این کار سوئیچ را یک وسیله‌ی هوشمند تر نسبت به هاب میکند که پیغامی را دریافت میکند و آن را برای تمام دستگاه‌های موجود در شبکه ارسال میکند.

 

Router

CISCO2811

روتر (به انگلیسی: Router) Device شبکه‌ای (یا یک Computer) است که Packet ها را بر روی یک شبکه بهم‌ پیوسته برای رسیدن به مقصدشان، از طریق Rout کردن، هدایت می‌کند. مسیریاب تنها پیغام‌هایی که مقصدشان مشخص شده‌ است را به سمت مسیر مربوطه از طریق پورت هایی که به آن متصل است هدایت می کند و پیغام‌های همگانی را عبور نمی‌دهد. Router آدرس موجود در Header یک Packet را خوانده و با توجه به پورت های متصل شده، آن را از پورتی که به مقصد می رسد هدایت/ارسال می کند. به این فرآیند «مسیریابی/Routing» گفته می‌شود. مسیریابی در لایهٔ سوم مدل مرجع OSI (لایهٔ شبکه) رخ می‌دهد. به طور مثال، یک روتر مانند مودم های DSL یا مودم های کابلی سرعت بالا، شبکه خانگی LAN را به شبکه WAN اینترنت متصل می کند.

 

نویسنده: میلاد خوشدل
کپی تنها با ذکر نام ریجاکس و لینک زیر مجاز است.
لینک: http://blog.regux.com/learning-course/ccna-learning/learn-ccna-lesson-6-half-duplex-full-duplex

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + ده =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام