Mode ها در Cli


User mode

هنگامی که سیستم کامل بالا آمد اولین Mode ی که شما وارد آن می گردید User mode می باشد و شکل آن بدین صورت می باشد:

< Router

همانطور که از اسم آن مشخص است تنظیمات در این مود دارای محدودیت های زیادی می باشد، به زبان ساده در این مود شما هیچ کار خاصی نمی توانید انجام دهید. از جمله کار هایی که در این بخش می توان انجام داد به گزینه هایی مهمی مانند : استفاده از دستور Ping ، استفاده از دستور Traceroute ، و … اشاره کرد.

Privilege mode

در این مود شما می توانید به تنظیمات اصلی دستگاه خود دسترسی کامل داشته باشید. برای وارد شدن به این مود باید از دستور Enable استفاده نمایید. البته در IOS های سیسکو برای تسریع در کار نیز می توانید از نوشتن کامل دستورات خود اری کرده و آنها را بصورت اختصاری بنویسید مانند نمونه زیر:

Router>en

بخاطر داشته باشید برای خارج شدن از این مود باید از دستورات Disable و یا Exit استفاده نمایید.

Global Mode

بخش بعدی ، Global Mode می باشد. در این بخش شما می وانید به تغییرات زیر بنایی در Interface ها و نیز فعال کردن Routing پرتکلها و پیکر بندی بر روی آنها بپردازید، برای وارد شدن به این بخش از این دستور استفاده می کنیم Configure terminal . در نظر داشته باشید که هنگام وارد شدن به این بخش شکل Prompt به شکل زیر در می آید.

Router (config)#

برای خارج شدن از این بخش شما می توانید از یکی ستورات END ، EXIT و یا CTRL + Z استفاده کنیم. البته این نکته رو به یاد داشته باشید که با دستور EXIT شما یک پله به عقب بر می گردید اما با EXIT و CTRL + Z شما در هر مرحله از بخش Configure terminal باشید کلا خارج شده و به مرحله Privilege Mode بر خواهید گشت.

این نکته رو همیشه به خاطر داشته باید که دستورات در IOS زیاد می باشند و امکان حفظ نمودن همه آنها تقریبا غیر ممکن است پس اکر در جایی Syntax یک دستور را کامل نمی دانستید حتما از علامت ? و یا دکمه TAB در هریک از بخشهای دستور می توانید استفاده نمایید تا نام کامل دستور و یا حالتهای مختلف آن را به شما نشان دهد.

Router#c?
clear clock configure connect copy

کلید های میانبر در CLI Mode

استفاده از کلید های میانبر در محیط CLI کاربرد زیادی دارد و در صرف جویی وقت در هنگام کار کمک زیادی به شما می کند. در زیر لیستی از این کلید ها را به ترتیب حروف Alphabet برای شما آورده ام.

CTRL+A : مکان نما را به ابتدای خظ می برد.
CTRL+E :مکان نما را به انتهای خظ می برد.
Esc +B : مکان نما را یک کلمه به عقب می برد.
Esc +F : مکان نما را یک کلمه به جلو می برد.
CTRL+B : مکان نما را یک کاراکتر به عقب می برد.
CTRL+F : مکان نما را یک کلمه به جلو می برد.
CTRL+D : یک کاراکتر را پاک می کند.
CTRL+P : فرامینی راکه استفاده کرده اید را از History بازخوانی می کند.

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 4 =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام