دستور Show Interfaces در Cisco


این دستور برای نمایش آمار مربوط به کارت شبکه می باشد .خروجی زیر نمونه ای از این آمار را نشان می دهد که ما به تشریح کلی آن می پردازیم. این نکته را توجه داشته باشید که خروجی در پورت های مختلف دستگاه های مختلف ممکن است دارای تغییراتی کوچک می باشد.

Interface and Line Protocol Status

در این بخش به شما می گوید وظعیت کلی پورت در چه حالتی می باشد.بخش اول وضعیت کلی پورت را گزارش می کند که درچه حالتی می باشد و بخش دوم وضعت ارتباطات در لایه داده ها Datalink) )را به ما نشان می دهد .

حالتهای مختلف در اینترفیس

Serial x is down, line protocol is down

این حالت نشان می دهد که ممکن است کابل و یا رابط شبکه دچار مشگل شده و یا ستگاهی که به این پورت متصل است بصورت دستی خاموش میباشد. برای رفع این موضوع اگر مشگل از دستگاه متصل شونده به پورت نبود می توانید از دستور no shutdown بر روی اینترفیس مورد نظر استفاده نمایید.

Serial x is up, line protocol is down

این حالت اغلب بخاطر نا هماهنگی در Clocking و یا Attribute ها بوجود می آید. برای رفع این نقص می توانید وضعیت Clocking را چک نمایید.

Serial x is up, line protocol is up (looped)

این حالت وجود یک Loop را نشان می دهد. برای رفع این موضوع شما می توانید Loopback اینترفیس خود را بازنگری کنید.

Serial x is up, line protocol is down (err-disabled)

این حالت زمانی بوجود می آید که ایرادی در نحوه ارتباط بوجود آمده باشد و پورت Down شده باشد. بصورت مثال : خطا در Port-Security.برای اینکه این مشگل حل شود پورتی را که Err-Disable داده را shutdown و No shutdown نمایید.

Serial x is administratively down, line protocol is down

این حالت زمانی پیش می آید که مدیر شبکه بصورت دستی یک پورت را Shutdown کرده باشد.

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + 7 =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام