دستور Show version در Cisco


دستور Show یکی از پرکاربرد ترین دستور ، در ستورات IOS می باشد. بوسیله این دستور شما می توانید از حالتهای مختلف برخی از تنظیمات ، اینترفیس ها و حتی برخی قسمتهای سخت افراز دستگاه خود آگاه شوید. در این بخش ما با استفاده از دستور Show version که آن هم از دستورات مهم در سیسکو هست با برخی از تنظیمات دستگاه خود آشنا شویم وبه تشریح برخی قسمتهای آن می پردازیم.
برای استفاده از این دستور باید به طریق زیر عمل کنید:

System Image Version and ROM Version

در این بخش اطلاعاتی در مورد IOS اجرا شده و نیز Version Rom بر روی دستگاه شما اشاره می کند. به یاد داشته باشید که IOS ها دارای نسخه های مختلفی می باشند که بر اساس مدل دستگاه نسخه آنها نیز اریای تفاوتهایی نیز می باشد که در همین مبحث به انواع آنها می پردازیم.

Interface Hardware recognized by software

در این بخش به شما نمایش می دهد که دستگاه چقدر روشن بوده است ویا در حال کار می باشد. اگر این سیستم به دلایلی Restart شده باشد و این عمل بصورت دستی توسط مدیر شبکه انجام شده باشد پیغام درون کادر مشاده می شود و اگر این خطایی ناشناخته باشد پیغام زیر را به شما نشان میدهد :

System restarted by bus error at PC 0xC4CA, address 0x210C0C0

Interface Hardware Inventory

در این بخش به شما لیستی از پورتهای موجود در دستگاه شما را نشان می دهد. حال اگر در این لسیت چیزی از قلم افتاده باشد و یا موجود نباشد ممکن است به این لیل باشد که یا نسخه فعلی IOS شما از آن پشتیبانی نمی کند ویا برای آن پورت مشگل سخت افزاری پیش آمده است.

Shared Memory

این حافظه یک حافظه مشترک برای Buffer پکتهایی است که از اینترفیس ها می آید. لازم به ذکر است اگر این حافظه در زمان کار پر گردد باعث مشکلاتی در عملکرد صحیح ارتباطات شما گردد، پس نیاز است تا این حافظه را ارتقا دهید.

Main Memory

این حافظه استفاده می گردد تا تنظیمات Running Configuration و نیز Routing Table را در خود ذخیره نماید. در شبکه های بزرگ Routing Table ممکن است آنقدر بزرگ شود که سایز آن از سایز Memory بزرگتر شود و هنگامی که این اتفاق می افتد دستگاه شما Crash می کند، پس لازم است شما حافظه را ارتقاع دهید.

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + هفت =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام