Kernel چیست ؟


هسته لینوکس یک هسته سیستم‌عامل آزاد شبه یونیکس است که در ابتدا توسط لینوس توروالدز در سال ۱۹۹۱ ساخته شد و سپس با کمک توسعه‌دهندگان در سراسر جهان پیشرفت داده شد. این هسته در اصل بر روی پردازنده اینتل مدل ۸۰۳۸۶ و تقریباً بطور کامل با استفاده از زبان برنامه‌نویسی سی نوشته شده است. این هسته سیستم‌عامل تحت مجوز عمومی گنو بصورت نرم‌افزار آزاد توزیع می‌شود. هسته لینوکس بهترین هسته شناخته شده برای هسته سیستم‌عامل گنو/لینوکس است. توزیع نرم‌افزار براساس این هسته «توزیع گنو/لینوکس» نامیده می‌شود. هسته لینوکس یک هسته سیستم‌عامل کامپیوتر شبه یونیکس هست. هسته لینوکس یکی از پراستفاده‌ترین هسته سیستم‌عامل در جهان می‌باشد، که سیستم عامل لینوکس مبتنی بر آن می‌باشد و بر سیستم کامپیوترهای سنتی، معمولاً در شکل توزیع لینوکس، و همچنین بر روی تجهیزات تعبیه شده مانند روترها گسترش یافته است. سیستم عامل اندروید برای تبلت‌ها، کامپیوترها و تلفن‌های هوشمند به طور معمول بر روی هسته لینوکس بنا شده‌اند. در اصل، هسته لینوکس در سال ۱۹۹۱ توسط یک دانشجوی علوم کامپیوتر فنلاندی به نام «لینوس توروالدز» خلق شد، برای کامپیوتر شخصی وی و بدون هیچ‌گونه قصد چند سکویی (نرم‌افزارهایی که در چندین سکوی رایانه قابل اجرا باشند)، اما دارای علم توسعه‌یافته‌ای بود که یک آرایه‌ای از معماری‌های کامپیوتر را، بیشتر از هر سیستم‌عامل دیگر یا هسته، پشتیبانی کند. لینوکس به سرعت توسعه‌دهندگان و کاربرانی که کدهایی از پروژه‌های نرم‌افزاری رایگان برای استفاده سیستم‌عامل‌های جدید درست کردند را به خود جذب کرد. هسته لینوکس کمک و همکاری‌های زیادی از جانب هزاران برنامه‌نویس دریافت کرد. با اینکه قسمتی از هسته عاملیت هست، برنامه راه‌اندازی دستگاه‌ها سخت‌افزار را کنترل می‌کنند؛ (مین لاین) یا «وانیل» برنامه راه‌اندازی دستگاه‌ها به طور معمول ثابت و پایدار می‌باشد. به‌هرحال، واسط بین هسته و ”LKM” (یک فایلی که شامل کد برای اجرای هسته می‌باشد)، بر خلاف بسیاری از هسته‌ها و سیستم‌عامل‌های دیگر، خیلی ثابت و پایدار توسط طرح نمی‌باشد. هسته لینوکس، توسط شرکت‌کنندگان جهانی توسعه یافته است، که یک مثال برجسته از منبع نرم‌افزارهای رایگان و باز می‌باشد. بحث‌های روزانه توسعه‌دهندگان جایگاه خود را در لیست نامه‌های هسته لینوکس (LKML) قرار دادند. هسته لینوکس تحت GLPv2 منتشر شد، و با تعدادی از تصاویر میان افزار (Firmware) تحت گواهی‌های مختلف غیر رایگان منتشر کرد.

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × سه =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام