دستور Shutdown در لینوکس


بهترین راه برای خاموش کردن سرورهای لینوکس استفاده از دستور shutdown میباشد. به این دلیل که پس از اجرا پیغامی به تمامی کاربران Login به سرور داده و خاموش شدن سرور را اطلاع رسانی مینماید، همچنین از ورود سایر افراد و کاربران به سرور جلوگیری میکند. سپس سیگنالی به init ارسال مینماید تا RunLevel را تغییر دهد.

سپس سیگنال دیگری به تمامی Process های Run شده روی سرور ارسال مینماید و چند ثانیه به آنها مهلت میدهد که اطلاعات Save نشده را ذخیره نموده و جهت kill شدن آماده شوند. (به این سیگنال SIGTERM میگویند.)

پس از گذشت این مدت زمات در صورتی که proccess ها باز مانده باشند با ارسال سیگنالی تمامی آنها را به صورت Force خاتمه میدهد. (به این سیگنال SIGKILL میگویند.)

1) در حالت پیشفرض مدت زمان SIGTERM برای برنامه های باز 5 ثانیه است و سپس سیستم به حالت RunLevel شماره 1 میرود.

2) فلگ h- سیتم را خاموش میکند.

3) فلگ r- سیستم را ریبوت مینماید.

4) فرمت ساعت hh:mm و فرمت دقیقه n و زمان کنونی now است.

5) دستوری که Run میکنید برای تمامی کاربران سرور Broadcast میگردد.

6) در صورتی که قصد cancel نمودن دستور را دارید از کلید های ترکیبی ctrl+c یا دستور shutdown -c استفاده نمایید. در صورت کنسل نمودن دستور کسی متوجه آ« نمیشود و شما میبایست با دستور wall این مورد را به اطلاع کاربران برسانید.

7) دستور t60- مدت زمان 60 ثانیه بین سیگنال های SIGTERM و SIGKILL فاصله می اندازد.

به طور مثال در دستور:

shutdown -r 60 Reloading updated kernel 

سیستم 60 ثانیه به کاربران مهلت میدهد و سپس با سیگنال SIGKILL راه اندازی مجدد میگردد. لازم به ذکر است متن Reloading updated kernel برای تمامی کاربران Broadcast میگردد.

 

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + هشت =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام