دستور YUM چیست ؟


YUM مخفف Yellowdog Updater Modified میباشد.

شما با استفاده از این دستور در محیط Command Line میتوانید Package های متفاوت لینوکسی را روی سرور خود نصب، پیگربندی و یا حذف نمائید. این دستور Open Source بوده و به همین دلیل از محبوبیت زیادی در بین لینوکس کاران برخوردار است.

لازم به ذکر است یک بازسازی کامل از دستور قدیمی Yellowdog Update یا YUP صورت گرفته که باعث متولد شدن YUM شده است و به همین دلیل بازسازی مجدد است که در اسم YUM از کلمه Modified یا تغییر یافته استفاده می شود. YUM به عنوان package manager در اکثر سیستم عامل های لینوکس بر پایه RedHat مانند Red Hat Enterprise، fedore،Centos و بسیاری دیگر از سیستم عامل هایی که از RPM استفاده می کنند مورد استفاده قرار می گیرد.

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

  1. پاسخ

    سلام خسته نباشید خیلی ممنونم از توضیح خوبتون فقط یه سوال تو اوبنتو هم میشه از yum استفاده کرد یا فقط میشه از apt استفاده کرد؟

    1. پاسخ

      سلام، ممنون، می توانید از دستور aptitude install yum استفاده کنید. این دستور yum را به عنوان alias دستور sudo apt-get نصب می کند. ولی در حقیقت همان دستور apt-get با فراخوانی yum اجرا خواهد شد.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + شش =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام