سیستم عامل لینوکس

فایل fstab در لینوکس چیست ؟

fstab مخفف File System Table محلی برای اطلاعات ثابت سیستم فایل هاست. نگاشت های پارتیشن ها به دایرکتوری های مورد نظر به همراه گزینه های آنها در این فایل ذخیره می شود. برای راه اندازی لینوکس حداقل سه دایرکتوری root یا ریشه، دایرکتوری boot و حافظه swap لازم است. در این فایل پس از راه اندازی سیستم حداقل دایرکتوری هایی که هستند این سه دایرکتوری گفته شده به همراه یک دایرکتوری منطقی به نام proc وجود دارند. از جمله دستورهایی که با این فایل کار می کنند، دستور mount است که برای اتصال یک پارتیشن یا دایرکتوری به دایرکتوری دیگر بکار می رود. فایل fstab در دایرکتوری etc/ قرار دارد و برای مشاهده آن می توان از دستور cat استفاده کرد. ولی فقط کاربر root حق ویرایش آنرا دارد و می تواند از ویرایشگرهایی نظیر vi استفاده کند. جای دیگری که از این فایل استفاده می شود، در راه اندازی NFS یا Network File System است. در هر خط این فایل، یک سیستم فایل(پارتیشن) بصورت مجزا نوشته می شوند. فیلد ها با چندین Space و یا Tab از هم جدا می شوند. اطلاعات درون این فایل ثابت یا Static است و هنگام بوت شدن سیستم این فایل خوانده می شود و پارتیشن های نوشته شده در این فایل، لود خواهند شد. پس یکی از فایل هایی که هنگام بوت شدن توسط سیستم خوانده می شود همین فایل است. هنگامی که سیستم را با دستور reboot راه اندازی مجدد می کنید و طوری آنرا تنظیم کردید که پس از بوت شدن مجدد برنامه fsck سیستم فایل را بررسی کند این دستور این فایل را می خواند. فرمت کلی هر خط از این فایل بصورت 6 فیلد زیر است :

FS_REMOTE_FS  MOUNT_POINT  FS_TYPE  MOUNT_OPTIONS  DUMP_OPTIONS   FSCK_OPTIONS 

فیلد اول

این فیلد پارتیشن(Device) یا دایرکتوری را که قصد Mount کردن آنرا دارید را تعیین می کند. این پارتیشن یا دایرکتوری، یا بصورت محلی هستند و یا بصورت راه دور و از یک سیستم دیگر که این حالت برای پیاده سازی NFS و mount کردن یک سیستم فایل درون شبکه استفاده می شود. در هنگام استفاده از این حالت باید آدرس IP و یا نام سروی که سیستم فایل را اشتراکی کرده است را بیاورید.

فیلد دوم

Mount Point یعنی نقطه اتصال و تعیین می کند که پارتیشن یا دایرکتوری را که درفیلد اول مشخص کردید به کدام دایرکتوری باید مصتل شود. بعد از متصل یا Mount کردن دایرکتوری فیلد اول روی دایرکتوری فیلد دوم، دایرکتوری دوم همانند دایرکتوری اول و با همان محتوا خواهد بود. معمولا برای نقطه اتصال یک دایرکتوری در زیر دایرکتوری mnt/ می سازند و فیلد اول را به آن متصل یا Mount می کنند.

فیلد سوم

این فیلد نوع سیستم فایل برای نقطه اتصال را نشان می دهد. انواع ext2,ext3,ext4 برای توزیع های لینوکسی، نوع vfat برای ویندوزی ها، نوع ufs برای سیستم عامل های BSD و auto برای فلاپی و CD/DVD ها و swap برای حافظه swap بکار می رود.

فیلد چهارم

فیلد چهارم : این فیلد شامل گزینه ها یا Options های هنگام Mount شدن بکار می روند. گزینه هایی مانند auto و یا ro/rw که روی دایرکتوری نقطه اتصال بکار می روند.

فیلد پنجم

تعیین کننده اجرای dump و گرفتن پشتیبان از سیستم فایل است، در این فیلد عدد 0 یعنی عدم dump و عدد 1 یعنی اجرای dump.

فیلد ششم

فیلد ششم در ارتباط با برنامه fsck است. عدد 0 یعنی سیستم فایل توسط fsck بررسی نشود.

author-avatar

درباره میلاد خوشدل

کارشناسی رشته مهندسی نرم افزار و کارشناسی ارشد رشته ی معماری کامپیوتر 8 سال تجربه کاری در زمینه امنیت و تست نفوذ و در حال حاضر نیز به عنوان محقق امنیتی در یک شرکت معتبر داخلی مشغول به کار هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =