سیستم عامل لینوکس

کار کردن با سرویس ها در لینوکس

یکی از مزیت های سیستم عامل لینوکس بالا بودن مدت زمان UpTime آن می باشد.
در سیستم عامل ویندوز جهت اعمال برخی تغییرات مهم در سرویس ها، نیاز به راه اندازی مجدد سرور (Restart) می باشد. اعمال این تغییرات در سرویس های لینوکسی نیازی به راه اندازی مجدد سرور نداشته و تنها با Restart نمودن سرور قابل اعمال است.

دستور العمل کلی برای Restart نمودن سرویس ها به شرح ذیل می باشد.

service [service-name] start/stop/restart

سرویس وب

جهت Restart نمودن سرویس وب Apache که به صورت پیش فرض به همراه نصب کنترل پنل DirectAdmin مورد استفاده قرار می گیرد، از دستور ذیل استفاده می نماییم.

[[email protected] ~]# service httpd restart
 

سرویس ایمیل

در صورتی که از Exim جهت مدیریت ایمیل های خود استفاده می نمائید، جهت Restart نمودن سرویس وب ایمیل می توانید از دستور ذیل استفاده نمائید.

[[email protected] ~]# service exim restart
 

سرویس DirectAdmin

سرویس DirectAdmin تمامی مواردی که روی کنترل پنل قابل انجام است را Handle می نماید. برخی اوقات به دلیل ازدیاد کانکشن های مربوط به این سرویس نیاز است این سرویس راه اندازی مجدد گردد. جهت Restart نمودن سرویس DirectAdmin میتوانید از دستور ذیل استفاده نمائید.

[[email protected] ~]# service directadmin restart
 

سرویس Mysql

بانک اطلاعاتی مورد استفاده در اکثر سرور های لینوکسی Mysql می باشد. این بانک اطلاعاتی با استفاده از سرویس mysqld کلیه تراکنش های ارسالی به Mysql را مدیریت می نماید. جهت Restart نمودن سرویس Mysql می توانید از دستور ذیل استفاده نمائید.

[[email protected] ~]# service mysqld restart
 

سرویس FTP

سرویس FTP با استفاده از پروتکل FTP اقدام به انتقال داده بین Client کاربر و Server مقصد می نماید. جهت Restart نمودن سرویس FTP می توانید از دستور ذیل استفاده نمائید.

[[email protected] ~]# service pure-ftpd restart
 

سرویس SSH

سرویس SSH امکان اتصال به سرور لینوکس مقصد را از طریق نرم افزارهایی نظیر Putty به صورت Command Line مقدور می سازد. جهت Restart نمودن سرویس SSH می توانید از دستور ذیل استفاده نمائید.

[[email protected] ~]# service sshd restart
 
author-avatar

درباره میلاد خوشدل

کارشناسی رشته مهندسی نرم افزار و کارشناسی ارشد رشته ی معماری کامپیوتر 8 سال تجربه کاری در زمینه امنیت و تست نفوذ و در حال حاضر نیز به عنوان محقق امنیتی در یک شرکت معتبر داخلی مشغول به کار هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 12 =