فایل /etc/mtab حاوی چه اطلاعاتیست و تفاوت آن با فایل /etc/fstab در چیست ؟


در توزیع های لینوکسی این فایل حاوی مسیرها و سخت افزارهایی است که در حال حاظر mount شده اند. نام آن مخفف mounted file systems table یا جدول سیستم فایل های متصل شده است که به طور معمول در سیستم عامل های یونکسی یافت می شود. این فایل شامل سیستم فایل ها و پارامتر های مرتبط با هر کدام است که در حال حاظر بر روی سیستم mount شده اند.این فایل اشتراک هایی با فایل etc/fstab/ دارد اما تفاوت اصلی آن با فایل fstab این است که در این فایل هرگاه که سیستم فایلی mount یا unmoumt شود، توسط دستور های mount و umount بروزرسانی انجام خواهد شد و بر خلاف فایل fstab به طور دستی قابل ویرایش نیست. فایل fstab برای کنترل سیستم فایل هایی که باید در زمان بوت شدن mount شوند استفاده می شود. اما این فایل یک فهرست از تمامی سیستم فایل هایی است که در حال حاظر mount شده اند.

میلاد خوشدل

در حوزه‌ی امنیت وب و شبکه فعالیت می کند، عاشق پارکور است و مدیریت دیتاسنتر، امن سازی شبکه های مخابراتی و کابلی و برنامه نویسی وب و موبایل از تجارب کاری او می باشد. او در حال حاضر بنیانگذار ریجاکس است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 5 =


تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام