سیستم عامل ویندوز

دستور Telnet

بسیار اتفاق می افتد که قصد دارید اتصال از سیستم و کلاینتی که در اختیار دارید را نسبت به سروری داخل یا خارج از شبکه بررسی نمائید. در این موارد می بایست از دستور Ping استفاده نمایید که به وسیله آن می توانید Packet هایی با سایز دلخواه ولی مقدار حداقل/ حداکثر مشخص به سرور مقصد ارسال نمائید و در صورت دریافت پاسخ آن سرورها متوجه می شوید که ارتباط برقرار است.

اما در مواردی دیگر شما می دانید ارتباط برقرار است ولی به طور مثال امکان ارسال و دریافت ایمیل را ندارید و یا صفحه از یکی از سایتهای سرور برای شما Load نمی گردد. در این موارد دیگر دستور Ping کاربردی نداشته و نمی تواند به شما کمک نماید. ما در این موارد از دستور Telnet استفاده می کنیم.

ساختار استفاده از این دستور به شکل ذیل است:

 

Telnet [IP] [Port]

برای استفاده از این دستور نیاز است شما از پورت ها اطلاعاتی داشته باشید.
به طور مثال اگر ارسال ایمیل ندارید می بایست پورتهای 25 و 587 را بررسی کنید و اگر نمی توانید صفحه سایت را باز کنید، هدف شما بررسی پورت 80 می باشد.

اجازه دهید در این رابطه مثالی بزنیم.

شما قادر به مشاهده سایتتان روی سرو 87.247.179.40 نیستید. دستور Telnet برای بررسی این موضوع به صورت ذیل می باشد:

telnet 87.247.179.40 80

اگر نتیجه به صورت ذیل بود:

Connecting To 80...Could not open connection to the host, on port 87.247.179.40: Connect failed

یعنی پورت 80 روی سرور بسته است. در غیر این صورت اتصال با این پورت برقرار بوده و می توانید نسبت به مشاهده سایتتان اقدام نمایید.

author-avatar

درباره میلاد خوشدل

کارشناسی رشته مهندسی نرم افزار و کارشناسی ارشد رشته ی معماری کامپیوتر 8 سال تجربه کاری در زمینه امنیت و تست نفوذ و در حال حاضر نیز به عنوان محقق امنیتی در یک شرکت معتبر داخلی مشغول به کار هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 13 =